manset 30

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğu Karedeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) finansman katkısıyla uygulamaya konulan ‘Samsun İlinde Hijyenik Arıcılık İçin Temel Petek Tesisi Kurulum Projesi’ kapsamında Temel Petek Üretim Makinası, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ne teslim edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte tarımsal üretimin artırılması için çiftçileri desteklemeye devam ediyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla çiftçilere, makine ve ekipman destekleri veriliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından, Doğu Karedeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) finansman katkısıyla uygulamaya konulan ‘Samsun İlinde Hijyenik Arıcılık İçin Temel Petek Tesisi Kurulum Projesi’ kapsamında Temel Petek Üretim Makinası, Samsun Arı Yetiştiricileri Birliğine teslim edildi.

Samsun’da üreticilerinin arı kolonileri için her yıl olmazsa olmaz mahzemesinin petek olduğu belirtilerek tesis ve makine kurulumu ile sürdürülebilir arıcılığın yapılmasının garanti altına alınacağı belirtildi. Hammadde bulunması koşuluyla tesis yılın tüm aylarında çalışabileceği ifade edildi.

Makine tesliminde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz “Arıcılıkta önemli olan kaliteli ve sağlıklı balmumu elde etmek ve bu arada arı sağlığını da riske etmemektir. Bu amaçla kontrol edilebilir en birinci unsur balmumu peteklerdir. Zira petekler koloni içerisinde sürekli durması ve yapılan her türlü uygulamaya maruz kalması nedeniyle risk altındadır. Ayrıca kolonilerde ortaya çıkan yavru çürüklüğü başta olmak üzere bütün hastalık etmenleri ile bulaşık olma olasılığı da vardır. Bu tesisin kurulması ile ilimizde arıcılık yapan işletmelerin sterilize edilmiş temel petek temini Birlik aracılığıyla sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ise “İlimizde arıcılık yapan tüm üreticileri ilgilendiren önemli bir proje gerçekleştirildi. Proje sonunda tesisimize kurulan temel petek makinasının üreticilerimize çok katkı sağlayacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir